Badanie znamion w naszej klinice: zadbaj o swoje zdrowie – Dermatolog Częstochowa

Czym jest wideodermatoskopia?

Wideodermatoskopia jest to metoda diagnostyczna służąca do wczesnego wykrywania czerniaka złośliwego, metoda ta nie wymaga zabiegu chirurgicznego, jest metodą nieinwazyjną. Ma ona na celu odróżnienie zmian barwnikowych od niebarwnikowych i wczesne wykrycie złośliwej transformacji.

Metoda ta polega na uwidocznieniu badanego fragmentu skóry na ekranie komputera i zapisaniu tego obrazu w formie elektronicznej. Ma to szczególne znaczenie w badaniu osób, które mają dużo znamion barwnikowych. Podczas badań kontrolnych przeprowadzanych jeden raz w roku istnieje możliwość porównania wyglądu każdego znamienia do jego wyglądu w poprzednich latach. Jeśli znamię się powiększa lub zmienia, podejmuje się czasami decyzje o jego profilaktycznym usunięciu.

Badaniu takiemu powinny się poddać osoby z podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry. Takie badanie powinno być wykonywane jeden lub dwa razy w roku.

Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby o:
  • jasnej karnacji: jasne skóra, włosy, oczy, mające liczne piegi i bardzo trudno opalające się, ze skłonnością do oparzeń słonecznych,
  • osoby z licznymi znamionami barwnikowymi o różnych kształtach, rozmiarach, zabarwieniu,
  • osoby często opalające się, także w solariach, nie stosujące kremów z filtrami słonecznymi , mające w przeszłości oparzenia słoneczne
  • osoby u których w rodzinie wystąpiło zachorowanie na czerniaka skóry,

Takie badanie często jest bardzo krótkie, trwa zaledwie kilka minut, polega ono na przyłożeniu kamery w miejsce chorobowo zmienione, wtedy obraz zmian jest przekazany do komputera, gdzie następuje szczegółowa analiza zmian. Należy pamiętać o zgłoszeniu lekarzowi własnych spostrzeżeń na temat badanego miejsca, opowiedzieć mu o swoich obserwacjach i zmianach występujących na ciele.

  • Badanie takie nie jest szkodliwe, jest całkowicie bezpieczne  i może być wykonywane kilka razy w roku nawet u kobiet w ciąży.
  • Pamiętaj, że wczesne wykrycie czerniaka skóry daje nam szansę na całkowite wyleczenie.

W naszym gabinecie badanie wideodrematoskopii cyfrowej dla dzieci do piątego roku życia jest bezpłatne.