Usuwanie blizn i brodawek: odzyskaj pewność siebie – Dermatolog Częstochowa

Czym są brodawki?

Brodawki bardziej znane jako kurzajki. To małe guzki o cielistej barwie i szorstkiej powierzchni wywołane przez wirusy brodawczaka ludzkiego. Najczęściej występują u dzieci i młodzieży. Brodawki bardzo często wędrują z jednego miejsca na drugie, sprzyjają temu drobne urazy, niewielkie skaleczenia, drapanie. Często przenoszą się na inne osoby np. przez dotyk. Dlatego  jeżeli pojawi się brodawka powinno się ją od razu zamrozić, co zahamuje jej rozmnożenie.

Brodawki likwiduje się lekami do punktowego stosowania lub mrozi się je ciekłym azotem. Ta druga metoda jest szybsza i bardziej skuteczna – kriochirurgia.

Kriochirurgia

Kriochirurgia jest metodą leczenia polegającą na miejscowym, kontrolowanym niszczeniu tkanek poprzez ich zamrożenie.

W urządzeniach kriochirurgicznych stosuje się czynniki chłodnicze- skroplone gazy, zwane też cieczami kriogenicznymi, które umożliwiają uzyskanie znacznie niższych temperatur. Najczęściej stosowanymi są: dwutlenek węgla, podtlenek azotu, ciekły azot.

W dermatologii stosowana jest w terapii bardzo wielu jednostek chorobowych m.in.:
  • brodawek,
  • naczyniaków,
  • blizn
  • oraz łagodnych zmian rozrostowych skóry (włókniaki, brodawki łojotokowe, rogi skórne),
  • jak również nowotworów skóry u pacjentów, u których istnieją przeciwwskazania do zabiegu operacyjnego.

Zabiegi te cechuje bezpieczeństwo, skuteczność. Prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jest znikome.

Wyróżniamy kilka metod kriochirurgii:
  • mrożenie przy pomocy wacików zanurzonych w ciekłym azocie ,
  • metodę natryskową
  • i kontaktową.

Wybór metody zależy od rodzaju leczonej zmiany. Po zabiegu możliwe jest odczuwanie pieczenia i bólu przez okres kilku godzin. W tym czasie wskazane jest stosowanie środków przeciwbólowych. W pierwszej dobie po zabiegu w okolicy zamrożonej pojawia się zaczerwienienie skóry i narasta jej obrzęk, mogą pojawić się pęcherze. Wskazane jest stosowanie maści z dodatkiem antybiotyku, celem uniknięcia wtórnej infekcji bakteryjnej.

Czas gojenia uzależniony jest od rozległości zmiany chorobowej i jej umiejscowienia, średnio trwa od kilku dni do kilku tygodni. Miejsce po wygojeniu cechuje zmiana kolorytu najczęściej pod postacią przebarwienia lub odbarwienia, która stopniowo znika w czasie kilku miesięcy. Aby nie pogłębiać różnicy kolorytu skóry zdrowej i blizny zaleca się po zabiegu pokrywanie skóry preparatami z wysokim filtrem UV.